(pożywienie)

10 rad jak jeść.

  1. Jedz uważnie przynajmniej jeden posiłek w ciągu tygodnia. Co to znaczy? Zatrzymaj się, usiądź, uspokój oddech, popatrz na jedzenie które jest na talerzu. Przyglądnij się uważnie, powąchaj zanim podniesiesz do ust. Kiedy już to zrobisz, nie rozgryzaj, potrzymaj chwilę między zębami lub na języku. Poczuj czy jest delikatne, czy szorstkie. Sprawdź czy nie wyczuwasz aromatu, którego wcześniej nie dostrzegałeś. Kiedy gryziesz, wsłuchaj się w dźwięk. Zobaczysz że ogórek „strzela”, czekolada jest delikatnie pikantna kiedy dociera do przełyku a mandarynka pod skórką ma „żyły”podobne do ludzkich. Pomyśl o pracy, o ludziach, o pracownikach sklepu w którym to kupiłeś. Po jakimś czasie coś zauważysz. Im bardziej się powstrzymujesz, tym szerzej otwierają się drzwi wrażeń.
  2. Kiedy jesz sam, jedz w ciszy. Bez telefonu, komputera, radia i telewizora.
  3. Próbuj stale nowych potraw. Takich z Hiszpanii, Włoch, Skandynawii, Ukrainy, Chin, Brazylii. Nie oceniaj zanim nie spróbujesz. A nawet wtedy zastanów się dlaczego coś jest potrawą narodową, jeśli ci nie smakuje. Co sprawia że dla kogoś jest to rarytas?
  4. Przygotuj posiłek tak, jakbyś go przygotowywał dla osoby na której Ci zależy.
  5. Jedz jak najczęściej z ludźmi którzy życzą ci jak najlepiej.
  6. Większa część twojej diety powinna stanowić żywność nieprzetworzona. Warzywa, owoce.
  7. Zjadaj owoc lub warzywo popijając szklanką wody co 3-4 godziny.
  8. Dr David Sinclair jest profesorem szkoły medycznej Harvarda w Centrum Biologii Badań nad Procesem Starzenia. ( powinieneś tego posłuchać). Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, wysoki poziom cukru w krwi (jak w przypadku otyłości), prowadzi do uszkodzenia ludzkiego DNA a komórki tłuszczowe u takiej osoby stale podnoszą poziom stanu zapalnego w organizmie i jeśli jest to stan chroniczny – bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasu życia. Najistotniejsze jest to kiedy jemy. Doprowadzając przynajmniej 1-2x w tygodniu do poczucia głodu inicjujesz mechanizmy obronne organizmu, obniżasz poziom stanów zapalnych i przedłużasz sobie życie. Jedz rośliny,orzechy, produkty niskotłuszczowe i o niskiej zawartości cukru. (Zapamiętaj te nazwy, będę jeszcze o tym pisał – Resveratrol, Metformina i molekuła MNM). Nie jedz śmieciowego żarcia – wiesz o czym mówię, chipsy, batony, kolorowe wody.Jedz dopiero kiedy jesteś głodny, szczupli ludzie żyją dłużej.– kolejny raz potwierdza się zasada – słuchaj organizmu.
  9. Zaczynaj dzień od wypicia przynajmniej szklanki wody, uzupełniaj elektrolity i witaminy.
  10. Zaproś swoją partnerkę przynajmniej raz w miesiącu do nowej restauracji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz