(akceptacja, zaangażowanie, odpowiedzialność)

Jordan Peterson to kanadyjski psycholog kliniczny, profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto, zajmujący się psychologią ideologii, religii, osobowości, świadomości oraz systemami totalitarnymi. W latach 1988–1993 Peterson wykładał na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Harvarda, zdobywając tytuł profesora nadzwyczajnego. Polecam Ci nie tylko jego książki, w zasięgu twojej ręki jest mnóstwo jego wiedzy. Jeśli człowiek z ponad 20letnim doświadczeniem klinicznym stwierdza że jeśli wystarczająco długo przyglądasz się w otchłań to zobaczysz światło i stawia na szali swoje życie, to coś w tym jest.

Przeprowadzono badania w których dużą grupę dzieci, bardzo lubiących rysować podzielono na dwie. Z jedną nic nie robiono, drugiej zaczęto dawać nagrody za narysowanie obrazka, a potem przestano to robić. Wiesz co się stało? Dzieci które tak lubiły rysować i dostawały nagrody, przestały to robić, bo ktoś nagle przestał im je dawać. Grupa dzieci z którą nie kombinowano, nadal rysowała. Kiedy czerpiesz siłę i motywację z celu, zawsze pojawi się depresja, mniejsza lub większa. Kiedy przebiegasz linię mety na pierwszym miejscu, dopamina przekształca się w adrenalinę. Zabójczy koktajl, mimo to że takie doświadczenia przedłużają życie. Kiedy nauczysz się czerpać przyjemność z drogi a nie z celu, zaczniesz budować potężny nawyk prowadzący do rozwoju.

Rada

  1. Przestań oglądać telewizję, siedzieć w telefonie, leżeć cały dzień w łóżku. Zacznij się uczyć, pracujesz prawą ręką? Zacznij lewą i weź odpowiedzialność za coś lub kogoś. Nawet jeśli ma to być roślinka.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz